Teljes élet krónikus betegséggel
ÚJ PERSPEKTÍVA: ÚT A VÁLTOZÁSHOZ!
A betegségre tekinthetünk új perspektívaként – nem ellenségként, hanem tanítóként, amely lehetőséget ad az önismeretre és a változásra. Ha hajlandók vagyunk meglátni az útmutatást benne, akkor segíthet megérteni saját testünk és lelkünk jelzéseit, és elindíthat egy olyan úton, amely testi-lelki egyensúlyhoz vezet. Ez a szemlélet nyitja meg az ajtót egy teljesebb, harmonikusabb élethez.
Ha képesek vagyunk másként tekinteni a betegségünkre, akkor felismerhetjük, hogy a krónikus betegség az életünk része, de nem határozza meg, kik vagyunk. Az elfogadás az első lépés, hogy kapcsolatba lépjünk a testünk jelzéseivel, és gondoskodással forduljunk felé. A fájdalom és a tünetek kezelhetők, ha megtanulunk figyelni magunkra, és szeretettel, megértéssel fordulunk önmagunk felé.
Testi és lelki összefüggések
A test és a lélek közötti összefüggés mélyebb, mint sokan gondolnánk. A krónikus betegségek kezelése nemcsak orvosi vagy fizikai kérdés, hanem érzelmi, mentális és spirituális szinten is munkát igényel. Amikor a testünk fájdalmat jelez, sokszor azzal is üzen, hogy valamit érzelmi szinten is fel kell dolgoznunk. Ebben a folyamatban elengedhetetlen, hogy ne csak a fizikai tünetekre, hanem a belső világunkra is figyeljünk.
A mindfulness szemléletmód különösen hasznos lehet a krónikus betegségekkel való együttélésben. Ez a tudatos jelenlét azt tanítja, hogy figyeljünk a testünk jelzéseire, és fogadjuk el a fájdalmat anélkül, hogy küzdenénk ellene, ugyanis minél jobban küzdünk, annál jobban felerősödik és velünk marad. Amikor megtanuljuk elengedni az állandó küzdelmet, és átengedjük magunkon az érzéseket, a fájdalom is kezelhetőbbé válik. Ez a fajta elfogadás nem a megadásról szól, hanem arról, hogy békében élünk a testünkkel és a betegséggel, ami hosszú távon javíthatja az életminőségünket.
A lelki munka gyógyító ereje
Válts perspektívát, és helyezz fókuszt a lelki folyamataidra is! Az önismeret, önelfogadás és önszeretet kulcsszerepet játszanak a krónikus betegségekkel való megküzdésben, de emellett számos más eszköz is segíthet. Az érzelmek tudatos feldolgozása, a hála gyakorlása, valamint a meditáció és a mindfulness mélyíthetik a belső békét és hozzájárulhatnak a testi gyógyuláshoz. A jóga, a relaxációs technikák és légzőgyakorlatok csökkentik a stresszt, és segítik az önmagunkhoz való kapcsolódást, míg a támogató közösséghez való tartozás erősíti a lelki ellenálló képességet. A női minőségünk, és energiáink megélése, saját ciklikusságunk tudatosítása továbbá kulcsfontosságú női krónikus betegségek esetén.
Az önelfogadás elengedhetetlen ahhoz, hogy ne haragudjunk a testünkre vagy a betegségünkre, hanem szeretettel forduljunk önmagunk felé. Amikor megtanulunk türelemmel és elfogadással közeledni önmagunkhoz, a testünk is pozitívabban reagál.
(Az endometriózis lelki okai kapcsán olvasd el blogbejegyzésemet, melyben híres holisztikus nőgyógyászok kutatásainak eredményeit foglalom össze.)
Saját tapasztalat
Az élet krónikus betegséggel gyakran kihívásokkal teli és nehéz, de van lehetőség arra, hogy másként éljünk, és olyan utakat találjunk, amelyek a testi és lelki gyógyulásunkat támogatják. Saját tapasztalataimból merítve tudom, hogy bár a krónikus betegség sok fájdalmat és bizonytalanságot hoz az életünkbe, az igazi változás akkor kezdődik, amikor megtanulunk új perspektívával nézni a betegségünkre és fejlődési lehetőségként tekintünk rá.
36 éves voltam, amikor felmerült nálam az adenomiózis és endometriózis lehetősége. Ekkor már négy éve próbálkoztunk a gyermekvállalással, de sikertelenül. Sajnos a krónikus betegségemet addig senki sem ismerte fel. Abban az időben már olyan mértékű fájdalmaim voltak, amelyek már ciklustól függetlenül is jelentkeztek: a méhemben érzett fájdalom kisugárzott a derekamba, és ezek a testi érzetek negatívan hatottak a lelki állapotomra is, és együttesen jelentősen rontották az életminőségemet. A szinte állandó, ismeretlen eredetű fájdalom, valamint a családalapítási terveim feletti kontroll elvesztése egyre depresszívebb hangulatba taszított.
Ekkor döntöttem úgy, hogy tudatosan kezdem el kivizsgáltatni a fájdalmaim okát, és az endometriózis gyanúja miatt felkerestem dr. Bokor Attila szakembert, aki hamar megállapította, hogy valószínűleg adenomiózisom és endometriózisom van. Képalkotó módszerekkel (UH, MRI) azonban ezt nem lehetett biztosan megállapítani. A fájdalom mértéke miatt, bár a diagnózis bizonytalan volt, végül a műtét mellett döntöttem. A műtét igazolta, hogy adenomiózisom és mélyen infiltráló (III-as stádiumú) endometriózisom van. Az endometriózist (amennyire lehetett) eltávolították, de az adenomiózis továbbra is megmaradt, így a fájdalom is. (Legalább akkor már tudtam a fájdalmam okát, volt neve a betegségemnek.)
A műtét után sem érkezett meg a várt gyermekáldás, és ekkor kezdtem még intenzívebben keresni a testi és lelki jóllétemet. Jógával és egyre mélyülő önismereti munkával dolgoztam azon, hogy megtaláljam az egyensúlyomat. Ez vezetett a jelentős karrierváltás melletti döntésemhez is, mert rájöttem, hogy most magamat és az egészségemet kell választanom.
5 sikertelen lombik során megviselt testemet, a krónikus fájdalmaim fizikai terhét, és a lelki sérüléseimet meg kell gyógyítanom. Több száz órányi önismereti munkát követően egyértelműen érzem, hogy mélyebb kapcsolatba kerültem önmagammal, fejlődött a testtudatosságom, és ha kibillenek az egyensúlyomból, rendelkezem a szükséges eszközökkel, hogy minél gyorsabban visszataláljak a középpontomba.
Ma már ki merem mondani, hogy elfogadom és felvállalom a krónikus betegségemet, amely fontos tanítást hozott az életembe. Ennek köszönhetően életmódot és étrendet váltottam, foglalkozom a nőiességemmel és új, önazonos karriert építettem, amelyben teljesnek érzem magam. Jelenleg gyógyszerek nélkül élek harmonikus, kiegyensúlyozott életet.
Azt tapasztaltam, hogy igenis van lehetőség a változásra, ha felismerjük krónikus betegségeink tanításait, akkor teljesebb, boldogabb életet élhetünk.
A jóga és a coaching szakmát adott, de egyben új perspektívákat és eszközöket is a gyógyulásra és a változásra. Hatha és női jógaoktatóként, valamint holisztikus szemléletű női coachként minden tudásommal, szakértelmemmel azon vagyok, hogy minél több nő megtalálja ezt az utat, amely a változáshoz vezet. Ha nyitott vagy a változásra, akkor bátran keress meg.